SŁOWNIK SYTUACJI (2003)

foto: Volker Derlath©_
Theater im Haus der Kunst__München_01.11.2003

 

>>>Słownik sytuacji<<<

Jest to projekt o dobroczynności-historii wysyłania przedmiotów, ekspansji idei, relacji między biednymi a bogatymi („chore” przedmioty - infekcja idei). Projekt dotyka problemu prawdy i fałszu, sytuacji i komentarzy.

Sytuacje są proste. Nie znaczy, że łatwe do opisania. Komentarze są skomplikowane. Nawet, gdy dążą do prostoty. Sztuka - nie mówię, że teatr - musi się opowiedzieć po jednej ze stron.

Próbować wejść w sytuację albo ją komentować. My próbujemy wejść w sytuację. Rozumiemy to jako walkę z iluzją i anektowanie realności.

Dlatego wybraliśmy paczkę jako opakowanie, w którym są inne przedmioty, paczkę jako strach - obawę przed aktem terrorystycznym, paczkę jako teatr nieudolnej dobroczynności. Paczkę jako znak kamuflażu. Paczkę jako wspomnienie prezentu bożonarodzeniowego.

Żeby nie rozbudowywać komentarzy i nie uciekać do realności przez komentarz, jako informacji używamy pojęć otwartych, takich jak: ludzie-pułapki, sytuacje-pułapki, przedmioty-pułapki.

To będą tematy do improwizacji dla aktorów ale także użyjemy autoanalizy -   Zawód „aktor”-pułapka.

Zbigniew Szumski
__________________________________________________________


"The Dictionary of situations". Punktem wyjścia tego projektu była dla reżysera Zbigniewa Szumskiego sortownia darów. Pożywka dla serca i umysłu, dla oczu i uszu: to oferuje Teatr Cinema przedstawieniem "The Dictionary of situations". Takim obrazem zaczął on spektakl w Haus der Kunst: Pracownicy w okropnych fartuchach krzątają się po sortowni. Składają ubrania, aby w końcu wrzucić je do worków na śmieci, zawijają swetry w folie lub czyszczą zabawki. Z takich absurdalnych rytuałów rozwija się ciąg scen, w których przedmioty zaczynają wieść własną egzystencję.

Szumski z fantazją wykorzystuje wszystkie teatralne sztuczki: taneczne choreografie, mało słów i muzykę od kakofonii do przyjemnych dźwięków. Polsko-niemiecki zespół odmusztrował precyzyjne układy, przypominające sztukę surrealistów czy akcje dadaistów. Zabawne, poetyckie i ciekawe przez cale 90 Min.

Tz, 03.11.2003

__________________________________________________

>>>>>>>>>>>>>>To, co (nie)widoczne

Teatr CINEMA z Polski gościnnie w FFT-Jut

Westdeutche Zeitung, 20.01.2004